Bezpieczeństwo transportowanych towarów, czyli jak prawidłowo zabezpieczyć ładunek
Każdy z nas niejednokrotnie stanął przed wyzwaniem przewiezienia czy też wysyłania określonych towarów. Czasem są to przedmioty bardzo delikatne, niewymiarowe lub o nietypowym kształcie. Jednak jak zrobić to dobrze, tak by ładunek nie uległ uszkodzeniu w trakcie transportu? Otóż jest kilka sprawdzonych sposobów, które wyeliminują ryzyko uszkodzenia przewożonych rzeczy.
Zabezpieczenie towaru przed przemieszczaniem
Sposób zabezpieczenia towaru przed przemieszczaniem zależeć będzie od tego jaki ładunek zamierzamy przewieźć. Jeśli jest to jeden przedmiot okazałych rozmiarów, należałoby zwrócić uwagę na jego kształt. W przypadku towarów o nieregularnych kształtach np. okrągłych istnieje ryzyko ich przesunięcia – toczenia się po przestrzeni ładunkowej.
Dlatego w celu zabezpieczenia tego typu ładunków zaleca się zastosowanie palety transportowej, która zapobiega bezwładnym poruszaniu się przedmiotu, a dodatkowo ułatwia załadunek i rozładunek przy pomocy wózka widłowego. Obecnie szerokie zastosowanie wśród firm logistycznych mają palety tekturowe, które właściwościami nie odbiegają od tradycyjnych drewnianych, ale mają za to sporą zaletę w postaci swojej wagi. Jest to niemałym atutem zwłaszcza kiedy planujemy skorzystać z usług kuriera, bądź zewnętrznej firmy logistycznej, gdzie cena, w głównej mierze, zależna jest od wagi ładunku.
Ochrona delikatnych powierzchni ładunku
Jeśli już zaopatrzyliśmy się w paletę, kolejna kwestia to stabilne zamocowanie na niej towaru np. przy pomocy pasów mocujących lub elastycznych linek transportowych oraz zabezpieczenie krawędzi ładunku przed ewentualnym uszkodzeniem.
Do tego celu możemy użyć papierowych kątowników, które umieszczone na krawędziach transportowanej rzeczy uchronią je przed wgnieceniami czy też zadrapaniami. Dodatkowo, jeśli krawędzie naszego przedmiotu są stosunkowo ostre, chronimy w ten sposób nasze ręce w trakcie załadunku czy przemieszczania towaru.
W przypadku gdy zależy nam na zabezpieczeniu boków, frontów np. lodówki, szafki itp., możemy to zrobić za pomocą płyt typu plaster miodu. Są to płyty tekturowe, które w przekroju przypominają właśnie plaster miodu, zapewniają one amortyzację ewentualnych uderzeń podczas transportu, dzięki czemu unikniemy niechcianych uszkodzeń.
Jest to dobre rozwiązanie także w sytuacji kiedy częścią ładunku jest np. szyba bądź lustro, jeśli zostanie ono oddzielone od reszty przedmiotów wspomnianymi tekturowymi płytami, zredukujemy w ten sposób ryzyko uszkodzenia niemal do zera. Tak samo kiedy przewozimy większą ilość drobniejszych rzeczy w jednym opakowaniu np. w kartonie – wtedy „plastry miodu” posłużą jako przedziałki separujące.
Cały ładunek wraz z zabezpieczeniem krawędzi i boków należy okręcić folią strech, jeśli to konieczne – zakleić taśmą i możemy bezpiecznie przewieźć nasze „cacko”.
Bezpieczeństwo podczas transportu
Należy także pamiętać, by ładunek został należycie umocowany w przestrzeni ładunkowej auta. Możemy do tego celu użyć specjalnych pasów mocujących. Prawidłowo przypięty ładunek, nie przemieści się np. podczas ostrzejszego hamowania kierowcy, dzięki czemu nie ulegnie uszkodzeniu, ani nie wyrządzi szkód w transportującym pojeździe.
Stosując się do powyższych wskazówek, możemy być spokojni o bezpieczeństwo naszego ładunku, a samo zabezpieczenie przedmiotów nie będzie dużym obciążeniem dla naszej kieszeni, ze względu na niewielką cenę proponowanych materiałów asekuracyjnych.