Palety tekturowe jako alternatywa dla drewnianych

Palety tekturowe jako alternatywa dla drewnianych

Palety to podstawowy element wyposażenia hal magazynowych, sklepów oraz innych przedsiębiorstw obracających dużą ilością towarów i produktów. Do najchętniej wykorzystywanych należą europalety drewniane, stosowane tak w organizacji przechowywania, jak i przygotowywaniu przesyłek. Obok nich popularnością cieszą się palety plastikowe, stosowane w przypadku niektórych grup produktów. Do grona mało znanych, jednak zyskujących na popularności, należą palety tekturowe, stanowiące coraz częściej wybieraną alternatywę. Wbrew pozorom, oferują korzystne parametry użytkowe, a ich wykorzystanie może okazać się w wielu przypadkach strzałem w dziesiątkę. 

palety z plastra miodu

Palety tekturowe – ułatwiony transport 

Konstrukcja i sposób wykonywania palet tekturowych odpowiada ich drewnianym odpowiednikom. Palety tekturowe wykonuje się zgodnie z normami transportowymi, a tym samym ich obsługa za pomocą wózków widłowych, jak również standardowych paleciaków, będzie bezproblemowa. Mogą być też obsługiwane za pomocą innych urządzeń do tej pory wykorzystywanych w danej firmie. 

W porównaniu do palet drewnianych ich tekturowe odpowiedniki są tańsze, łatwiejsze w produkcji, ekologiczne, a pod pewnymi względami także łatwiejsze w wykorzystaniu. Palety drewniane wymagają bowiem regularnego realizowania fumigacji, czyli usługi polegającej na chemicznej dezynfekcji powierzchni. Obowiązek ten nie dotyczy palet tekturowych. 

Zaletą użytkową palet tekturowych jest też ich uproszczona produkcja oraz możliwość stworzenia na wymiar, zgodnie z indywidualnie zgłoszonym projektem lub potrzebami zamawiającego. Wielu producentów palet tekturowych oferuje także zróżnicowane zakresy wag, od zaledwie 0,3 do nawet prawie 4 kg. 

Obsługiwanie palety tekturowej jest także prostsze, bardziej komfortowe i mniej obciążające z perspektywy pracowników danego zakładu pracy. Paleta może być bez problemu przenoszona z miejsca na miejsce, pomiędzy różnymi stanowiskami, często bez konieczności wykorzystania intensywnych sprzętów transportowych. 

Zastosowanie palet tekturowych w zakładzie pracy

Magazynowanie i transport to branże wymagające profesjonalnego wsparcia, w których na co dzień korzysta się tak z palet drewnianych jak i tekturowych. Warianty tekturowe okazują się niezastąpione w przypadku niektórych grup produktów – szczególnie tych o dużych rozmiarach lub formatach stanowiących potencjalnie utrudnienie w czasie transportu. Palety tekturowe mogą posłużyć w transporcie wyrobów meblarskich, płyt drewnianych, lad, profili, blatów kuchennych, elementów zabudowy. Stanowią nie tylko ich zabezpieczenie przed uszkodzeniem, ale ułatwiają również transport i składowanie. 

Palety tekturowe wykonywane są z różnych gatunków tektury falistej, gwarantującej odpowiednią wytrzymałość i odporność na obciążenia, a zrazem pewien poziom elastyczności pomocny w czasie transportu. Tektura falista jest złożona z kilku warstw, ułożonych w sposób ułatwiający przenoszenie obciążeń. Dzięki temu paleta może być stosowana bez obaw o jej zerwanie, wgniecenie lub inną deformację.