Wypełnienie do drzwi – jakie wybrać?

Wypełnienie do drzwi – jakie wybrać?

Wypełnienie do drzwi – jakie wybrać?

Dobrze wykonane drzwi powinny charakteryzować się odpowiednią konstrukcją, parametrami technicznymi i wypełnieniem. Stosowne wykonanie stolarki drzwiowej ma bardzo duże znaczenie nie tylko dla estetyki, ale i dla zapewnienia bezpieczeństwa w gospodarstwie domowym. Podczas wyboru drzwi jednym z najważniejszych parametrów jest ich wypełnienie. Jakie wypełnienia stosuje się najczęściej w stolarce drzwiowej i które sprawdzi się najlepiej?

wypełnienie drzwi jakie wybrać

Na co ma wpływ wypełnienie drzwi?

Wypełnienie drzwi decyduje przede wszystkim o parametrach cieplnych i akustycznych. To od materiału, tworzącego wypełnienie w dużym stopniu zależy, czy wnętrze będzie ciche, dobrze izolowane od hałasu. Ten parametr może wpłynąć także na zmniejszenia wysokości rachunków poprzez zredukowanie zapotrzebowania energetycznego budynku. Drzwi z odpowiednim wypełnieniem mogą zmniejszyć starty ciepła nawet o 30-40%. Warto więc zwrócić uwagę na rodzaj wypełnienia i sprawdzić, jak wpłynie na funkcjonalność drzwi.

Plaster miodu – najczęściej wybierane wypełnienie drzwi

Jest to tanie i praktyczne rozwiązanie, które cieszy się niesłabnącą popularnością wśród producentów drzwi. Tego typu wypełnienie wykonane jest z wysokospecjalistycznej tektury, która może wpłynąć na redukcję ciężaru drzwi, co sprawia, że jest to rozwiązanie funkcjonalne i wygodne zarazem. Wypełnienie plaster miodu charakteryzuje się wysoką odpornością na ściskanie, jest lekkie, wytrzymałe i cechuje się dużą sztywnością. Wypełnienie ma charakter ekologiczny, ponieważ zostało wykonane z materiałów przyjaznych dla środowiska. Wyróżnia się oryginalnym kształtem – strukturą plastra miodu. 

Wypełnienie drzwi płyta wiórowa

Takie wypełnienie tworzy się z materiału drewnopochodnego, czyli sprasowanych wiórów drzewnych. Całość zaprawia się syntetycznym klejem, co wpływa na solidniejszą konstrukcję skrzydła drzwi. Płyta wiórowa jest dość ciężka, dlatego stosuje się ją głównie do produkcji drzwi wejściowych. Bardzo często materiał wykorzystywany jest także przy produkcji drzwi technicznych. Płyta wiórowa jest aktualnie coraz rzadziej stosowana ze względu na słabe właściwości izolacyjne oraz podatność na wchłanianie wilgoci.

Wypełnienie drzwi – pozostałe rodzaje

Oprócz wypełnień, wymienionych w poprzednich akapitach, producenci drzwi stosują także inne materiały, między innymi:

  • Styropian – jest to materiał tani i zapewnia stosowną izolację. Charakteryzuje się jednak stosunkowo słabą trwałością i pod tym względem przegrywa z plastrem miodu i innymi materiałami;
  • wełna mineralna – jest tania i zapewnia dobre parametry przeciwpożarowe, jednak stosuje się ją coraz rzadziej, ponieważ dostępne są trwalsze materiały w lepszej cenie;
  • pianka poliuretanowa (PUR) – dość popularne rozwiązanie, zapewniające dobrą izolację. Dużą wadą jest wysoka cena takiego typu wypełnienia.

Jakie wypełnienie do drzwi będzie najlepsze?

Wypełnienie drzwi ma duże znaczenie zarówno dla estetyki, jak i funkcjonalności drzwi. Dobierając odpowiednie wypełnienie, należy kierować się wytrzymałością i właściwościami izolacyjnymi danego materiału. Wśród najchętniej wybieranych wyróżniamy plaster miodu oraz piankę PUR.